4 NAJLEPSZE FILMY O SKAZAŃCACH

20:53:00

Zastanawialiście się co kieruje ludźmi, że popełniają zbrodnie? Pewnie ze zboczenia, z zazdrości, dla kasy, w obronie własnej, żeby kogoś uciszyć, z zemsty, żeby mieć spokój. Przynajmniej doszłam do takich wniosków. Ktoś nie widział filmu o skazańcach? Chyba niemożliwe. Postanowiłam zebrać 4 najbardziej wartościowe filmy, które dotyczą więźniów. Wśród nich są klasyki, które mogłabym oglądać na okrągło. 


"SKAZANI NA SHAWSHANK"
Na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Andy Dufresne zostaje skazany na dożywocie za podwójne morderstwo, którego nie popełnił. Zostaje wysłany do więzienia Shawshank, w którym panują ciężki. Andy musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Powiem tyle. "Skazanych na Shawshank" mogę oglądać non stop i zawsze będę wracać do tego filmu. Obsada jest genialna. Postać Reda jest moim zdaniem jedną z lepszych ról Morgana Freemana. Muzyka na samym początku to znak rozpoznawalny tego filmu. Przynajmniej ja, gdy myślę o "Skazanych na Shawshank", mam w głowie "If I didn't care". Pokazana została rzeczywistość ówczesnych więźniów. Niektórzy po dekadach spędzonych w tym miejscu żałują swoich czynów. Po za tym skazańcy całkiem ciekawie umilali sobie czas :D a przynajmniej robił to dla nich Andy. Niektórzy dostali szansę zdania matury. No i wspaniałomyślny (zakłamany) system ze świętymi (skorumpowanymi) na czele. Chyba nie muszę mówić jak to przekłada się na nasze życie. Cały ten burdel, jak prawie każdy, kręci się wokół brudnych pieniędzy, które niszczą. Film jest fenomenalny i zawsze będzie u mnie na liście tych najlepszych, które muszę ponownie obejrzeć od czasu do czasu. 


"HRABIA MONTE CHRISTO"
Czytaliście? Ja nie, ale adaptacja jest dobra, naprawdę. To opowieść przede wszystkim o zemście. Edmund Dantes zostaje zesłany do więzienia na wyspie, za sprawą "przyjaciela". Niewinnemu udaje się zbiec z lochów. Wraca w rodzinne strony jako Hrabia Monte Christo by dokonać zemsty.

"ZIELONA MILA"
To akurat przeczytałam i obejrzałam 1000 razy. Znowu autorem jest King. Na mojej półce stoi wersja kieszonkowa, grubaśna pisana maczkiem. Swoją drogą dorwałam ją kiedyś w biedronce za dychę. Wracając do filmu, rzecz jasna, książka jest zdecydowanie lepsza i znacznie więcej się wyjaśnia. Po za tym bohater naprawdę pięknie opisuje uczucia do żony. No.. Wracając do filmu, oglądał niemal każdy. Wzruszająca historia strażnika i więźnia, a w tle trzech jeszcze innych więźniów, mysz, kilku innych strażników, z czego jeden to skończony śmieć. Nie muszę mówić, że "Zielona Mila" jest klasykiem. Moim ulubionym motywem jest nieśmiertelna mysz Edwarda Delacroix.


"SYMETRIA"
Co myślicie o polskim kinie? W moim przekonaniu wcale nie schodzi na psy. Mamy wiele perełek, którymi śmiało można się chwalić. Jedną z takich pereł jest "Symetria" w reżyserii Konrada Niewolskiego. Obsada aktorska składa się ze świetnych polskich artystów. Pojawia się tam m.in. Borys Szyc, Andrzej Chyra czy Kinga Preis. Znowu mamy niesłusznie skazanego mężczyznę, który musi poradzić sobie w polskim więzieniu. Wyobraźcie sobie spokojnego gościa. Nigdy nikomu nie wadził, nie robił problemów matce, nie bił się. Nagle trafia do celi więziennej. Śpi pod jednym dachem z prawdziwymi przestępcami. Ma wybór, albo będzie "ciotą" i zostanie delikatnie mówiąc kozłem ofiarnym, albo przyłączy się do współwięźniów. Mój tata bardzo trafnie ujął sens tej historii. Niewolski pokazał jak system potrafi ze zwykłego obywatela wyprodukować sobie przestępcę. Gorąco polecam "Symetrię", jako dobry polski film.


Oto moja czołowa czwórka. A Wy jakie filmy o więźniach polecacie? Może jakieś mało znane, ale wartościowe?

You Might Also Like

0 comentários

Flickr Images