Kaligrafia - od czego zacząć?

19:38:00

Był już wpis dotyczący kaligrafii jako pasji, która się przydaje. Postanowiłam pociągnąć temat dalej i podzielić się z zainteresowanymi wiedzą dotyczącą tej właśnie dziedziny. Chyba Kaligrafia stanie się osobnym cyklem, a przynajmniej mam taką nadzieję :) Ehem.. Od czego zacząć?OD ZAKUPÓW!

Oczywiście żeby coś napisać trzeba mieć czym. Poszperałam trochę ostatnio. Własne przybory dostałam od "mentorki", ale na szczęście znalazłam sklep online, na którym chyba je kupiła. Sama z niej nie korzystałam, ale ceny nie są wysokie, jeśli chodzi o narzędzia najbardziej podstawowe dla początkujących.

STALÓWKA

Na początek najlepiej ścięta, ponieważ pierwszy alfabet, jakiego się nauczycie (uncjała) takiej stalówki wymaga. Po za tym dobrze jest rozpocząć naukę od pisania szlaczków, do których taka stalówka najlepiej się nadaje. Ogólnie rzecz ujmując na ściętej końcówce powinno zaczynać się przygodę z kaligrafią. Ja zaczynałam od TEJ STALÓWKI. Właściwie do teraz z nich korzystam, ponieważ posiadam kilka sztuk w różnych rozmiarach. Do nauki polecam 2mm. Mam też jedynkę (1mm), która jest świetna do wypisywania kartek i często jej używam oraz trójkę i jeden i pół - w zasadzie nie używam (póki co). Dobrze jest mieć przynajmniej 2 sztuki z danego rozmiaru, w razie gdyby któraś stalówka się zniszczyła. 
OBSADKA

Wystarczy drewniana. Tania i wygodna. Ja mam tylko drewniane - jedną zwykłą, drugą - lakierowaną. Dla amatorów nie ma to większego znaczenia. Ja sama jestem amatorką i tylko z takich korzystam. Rozwijam się w tej dziedzinie, więc pewnie sięgnę po inne, ale te najprostsze świetnie zdają egzamin.

TUSZ, ATRAMENTY

Najlepsze są chińskie. Miałam taki, ale się rozlał i zabrudził mi wyżej pokazaną obsadkę. Polecam też atramenty firmy herlitz. Myślę, że w co drugim papierniczym można je dostać. Kiedyś było tego dużo w Realach i Tesco. Niedługo znowu sezon na przybory szkolne w sklepach, więc może coś się znajdzie. 


PAPIER

Do nauki wystarczą kartki w kratkę, ale w miarę dobrej jakości. To nie musi być zeszyt Oxforda, ale żaden tusz ani atrament nie będzie dobrze tolerował cienkich kartek z recyklingu. Przesiąknie. Powstaną kleksy. Do tworzenia osobistych dzieł dobry będzie blok do pasteli czy do szkicu. Polecam te z firmy Canson. Nie są najtańsze, ale bardzo dobrze wchłaniają tusze i atramenty.TECZKI, KUBKI, PĘDZLE

Teczki do prac, kubki i pojemniczki do stalówek i obsadek. Do ozdabiania przydadzą się farbki, ołówki i kalka kreślarska.To tyle o narzędziach na start. Tak właśnie zaczęłam ja - amatorka. Zamierzam ciągnąć dalej temat kaligrafii. Nie jestem profesjonalistką. Nauczyłam się dopiero 3 alfabetów. W życiu nie byłam na warsztatach kaligrafii, ale pokazano mi fundamenty, a dalej wspinam się sama, z pomocą książek i każdej informacji jaką znajdę w sieci. W następnym wpisie dotyczącym literkowania pokażę pierwsze ćwiczenia i alfabet dla początkujących.


You Might Also Like

3 comentários

  1. A ja mam może śmieszne pytanie, ale zadam. :) Czy kaligrafia to to samo co hand lettering, a jak nie, to czym się różni? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Są pewne różnice. Do kaligrafii używa się przede wszystkim stalówek. Oczywiście istnieją specjalne flamastry do kaligrafii, ale jeszcze nie używałam c;. Oprócz tego, kaligrafia dotyczy konkretnych alfabetów, które mają swoją długą i bogatą historię. Hand lettering to takie nowoczesne liternictwo. Co prawda dopiero zaczynam z tym swoją przygodę, ale do hand letteringu można używać niemal wszystkiego i dowolnie kombinować z czcionkami i tworzyć własny styl. W ogóle hand lettering jest bardzo elastyczny, litery bardziej się maluje niż pisze ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Yhym, okej. Dziękuję za odpowiedź, teraz widzę różnicę. ;)

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images