KALIGRAFIA: PIERWSZY ALFABET - UNCJAŁA cz. I

13:09:00Zbierałam się, zbierałam i w końcu się zebrałam. Opracowałam dla Was alfabet, od którego warto zacząć przygodę z kaligrafią. Post zostanie podzielony na kilka części. Pokażę jak napisać każdą literę krok po kroku.


UNCJAŁA
"TYP PISMA KODEKSOWEGO WYSTĘPUJĄCY W OKRESIE OD IV DO X WIEKU.
WYWODZI SIĘ Z KAPITAŁY I CHARAKTERYZUJE SIĘ ZANIKANIEM KANTÓW I TENDENCJĄ DO ZANIKANIA LITER.
UNCJAŁA JEST PISMEM MAJUSKULNYM - DAJĄCYM SIĘ WPISAĆ MIĘDZY 2 LINIE."


Swoją drogą to bardzo rozpoznawalny alfabet. Nie raz na wakacjach nad morzem widziałam napisy zachęcające do różnych atrakcji właśnie wykonane uncjałą. 
A przy okazji, o kaligrafii pisałam już 2 razy. Zanim zaczniecie, dobrze by było byście wiedzieli co Wam będzie potrzebne na początek:

KALIGRAFIA - UZALEŻNIA!

KALIGRAFIA - OD CZEGO ZACZĄĆ?

Tutaj dowiedzie się jak wybrać stalówki, papier, tusz, obsadki i gdzie to wszystko dostać.


MIEJSCE DO PRACY
Przede wszystkim porządek :) Usiądź przy biurku, stole, jak Ci wygodnie. Zrób miejsce. W trakcie pisania musisz mieć swobodę ruchów. Dobrze by było też dobrać odpowiednie krzesło. Przy pisaniu często zapominamy o tym żeby siedzieć prosto. Kaligrafia bywa czasochłonna. Przygotuj wygodne krzesło, chyba nie chcesz sobie wykończyć kręgosłupa ;). Kolejna sprawa to oświetlenie. Idealnie by było gdyby promienie światła padały z lewej strony, w przypadku praworęcznych osób, a w przypadku leworęcznych, analogicznie światło powinno padać z prawej strony. Oczywiście nie zawsze się da, ale zapewnij sobie dobre oświetlenie.


NARZĘDZIA
Przygotuj kilka kartek A4 w kratkę w miarę dobrej jakości, tusz/atrament,obsadkę wraz ze ściętą stalówką najlepiej 2-milimetrową. Przyda Ci się również stara gazeta jako podkładka, żeby nie pobrudzić wszystkiego wokół i paczka chusteczek higienicznych.


ROZGRZEWKA
Gdy już przygotujesz co trzeba, możesz zacząć, ale od rozgrzania ręki. Przygotowałam kilka szlaczków, które są idealnym ćwiczeniem przed pisaniem i przygotowują nieco do Uncjały, ponieważ zawierają pewne fragmenty liter z tego właśnie alfabetu.


Możesz po prostu przepisać te szlaczki. Jeśli nie czujesz się pewnie możesz je wydrukować i po prostu po nich pisać by w ogóle wyczuć jak to się robi.


LITERA A
Ręka rozgrzana? To do dzieła!! Spójrz na pierwszy szlaczek w ćwiczeniach. To pierwszy fragment litery A. Jak widzisz, ten skosik mieści w kwadracie kratek 2 na 2. Zacznij od góry według strzałki. Następnie od połowy skosika poprowadź kreskę jak na zdjęciu poniżej. Postaraj się nie oderwać ręki i poprowadź kolejną linię, równoległą do poprzedniej tak by łączyła się ze skosikiem nieco niż poprzednia kreska. Brzmi skomplikowanie? Nie jestem mistrzynią tłumaczenia, ale myślę, że zdjęcia wiele wyjaśnią ;)


Zauważ, że litera mieści się w kwadracie 2x2 (1cmx1cm). To najprostszy sposób aby nauczyć się pisać litery w miarę odpowiednich wymiarach.

KAŻDĄ Z LITER PRZEPISZ PRZEZ CAŁĄ LINIĘ!

 LITERA B
Zacznij od góry wzdłuż lini kratek (tak jak w 3. szlaczku z ćwiczeń). Następnie na górze od kreski poprowadź w bok (na szerokość jednej kratki) linię, która na końcu kratki będzie zawracała do kreski tworząc małą półelipsę. Bez odrywania ręki zrób podobne półkole, troszkę większe i bardziej pękate. Przy zawijaniu w stronę pierwszej kreski poprowadź linię prostą.LITERA C
Od połowy górnej ściany naszego kwadratu zacznij prowadzić półkole: na dół w lewą stronę na szerokość 1 kratki następnie w prawo na szerokość 2 kratek tak jak na zdjęciu. To jest pierwszy fragment. Kolejnym fragmentem będzie daszek naszego C. Poprowadź go od górnego końca półkola w prawo do końca kwadratu tak jak na zdjęciu poniżej.LITERA D
Pierwszy fragment wykonaj identycznie jak pierwszą część litery C. Tym razem zamiast daszka, będzie ogonek. Zacznij prowadzić nad półkolem i połącz z dolnym końcem półkola. Ogonek ma sprawiać wrażenie jak chciał owijać literę.LITERA E
Jeśli potrafisz już w miarę wysmarować literę C, to z E nie będzie żadnych problemów. Zacznij od napisania litery C, a następnie od środka jej brzuszka poprowadź kreskę tak jak poniżej, zawijając ją lekko na końcu.LITERA G
Tak, wiem, że przed G w alfabecie jest jeszcze F, ale specjalnie je pominęłam, bo G również jest oparte o C, natomiast F wygląda zupełnie inaczej. Napisz literę C. Następnie od jej dolnego końca poprowadź przez kratkę w dół lekko wygięty ogonek, jak poniżej.Myślę, że na dzisiaj wystarczy liter. Będę dodawała co kilka dni kolejne tutoriale co do pisania kolejnych liter. PAMIĘTAJ BY KAŻDĄ LITERĘ PRZEPISAĆ PRZEZ CAŁĄ LINIĘ, A JEŚLI MASZ CZAS I CHĘCI TO NAWET PRZEZ CAŁĄ STRONĘ. TA METODA POZWOLI CI W MIARĘ OPANOWAĆ KAŻDĄ LITERKĘ Z OSOBNA.

ZAKOŃCZENIE PRACY
Kiedy już skończysz wyczyść stalówkę. NIE RÓB TEGO NIGDY NAD UMYWALKĄ. Już raz tak straciłam jedną stalówkę. W celu jej wyczyszczenia należy wziąć chusteczkę higieniczną, lekko i zwilżyć ją śliną i w ten sposób wyjąć stalówkę z obsadki, a następnie dobrze wytrzeć i usuną resztki tuszu. No i oczywiście posprzątać stanowisko ;)Uncjała nie jest trudnym alfabetem, wystarczy dużo ćwiczeń. Interesuje Was dalsza nauka kaligrafii?

You Might Also Like

0 comentários

Flickr Images