HAND LETTERING - POCZĄTKI

00:01:00


Dawno mnie nie było. Cóż, grudzień był dość zapracowany. Kupa zaliczeń i oczywiście święta, do których przygotowania trwają tygodniami, a po wszystkim nadchodzą 2 cudowne dni , które lecą jak z bicza strzelił.W każdym razie, właśnie zaczęłam zabawę z handletteringiem. To nie to samo co kaligrafia.

 Czym się różni kaligrafia od hand letteringu? Kaligrafia jest oczywiście znacznie starsza. Używane są w niej stare alfabety, które mają pewną historią, jak uncjała czy minuskuła karolińska. Handlettering to zdecydowanie współczesna odmiana liternictwa. No i przy letteringu litery chyba bardziej się maluje niż pisze. Do kaligrafii używa się przede wszystkim stalówek, istnieją pisaki, ale jeszcze nie korzystałam. Natomiast, do hand letteringu używa się różnego rodzaju pisaków, cienkopisów i z tego co widziałam na youtubie wszystkiego czym da się ładnie ozdobić czy wypełnić. Ogromną rolę grają tu brush peny i w ogóle pisaki z pędzelkową końcówką.Hand lettering odkryłam zupełnie przez przypadek, chyba tumblerze czy gdzieś. Tak czy inaczej, ciężko było nie zafascynować się czymś takim. Później trafiłam na post po polsku (wreszcie) na Design Your Life. Polecam sobie poczytać. To mi dało trochę więcej kopa w moje siedzenie o słomianym zapale, nad którym pracuję. Podkradłam młodszej siostrze kilka cienkopisów tych Stabilo i zaczęłam. Od czego?


PRZERYSOWYWANIE
Innej rady nie ma. Na początek trzeba w ogóle jakoś złapać wprawę. Weszłam na Pinterest, poszukałam tu i tam i jazda. Założyłam sobie do tego zeszyt w kratkę i po prostu przepisuję całe alfabety. Swoją drogą na pintereście jest od groma inspiracji jeśli chodzi o hand lettering. Oto jak wychodzi mi raczkowanie w tej dziedzinie:
WszystkDaleko od ideału, ale trening czyni mistrza! I nie zamierzam się zniechęcić, to chyba najgorsze co mogłabym zrobić. Polecam również obejrzeć sobie na początek te filmiki:


HAND LETTERING STEP BY STEP


HOW TO HAND LETTER: FOR BEGGINERS

Na razie zostanę przy cienkopisach. W przyszłości na pewno zainwestuję w brush peny, koniecznie z wymiennymi wkładami. Póki co ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Macie może jakieś doświadczenia z hand letteringiem?

You Might Also Like

5 comentários

  1. To raczkowanie całkiem spoko wygląda :) a co studiujesz? :) pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki c; Uczę się do zawodu technika farmaceutycznego na studium medycznym.

    OdpowiedzUsuń
  3. oo... 'farmaceuta płakał jak rozczytywał' :) fajnie tu masz :)

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images