KALIGRAFIA KROK PO KROKU: MINUSKUŁA KAROLIŃSKA I

08:45:00


Cześć Wam! Zapraszam do nauki kolejnego alfabetu krok po kroku. Tym razem zajmiemy się minuskułą karolińską.

Na wstępie chciałabym podziękować czytelniczce Almarji, która zmotywowała mnie do opublikowania kolejnych postów z cyklu "Kaligrafia. Krok po kroku ". Fajnie mieć świadomość, że moje posty na temat literek się przydają. Po za tym mam nadzieję, że od Was również będę mogła się czegoś nauczyć,więc jeżeli ktoś ma się czym podzielić, czy chce pochwalić się postępami w nauce kaligrafii, śmiało piszcie! :))

Wracając do tutorialu, muszę uprzedzić, że niestety zdjęcia nie są pierwszej jakości. Niestety zostałam pozbawiona na najbliższe aparatu fotograficznego i możliwości korzystania z lapka. Staruszek się posypał, więc wszystkie zdjęcia zrobione komórką, na komórce obrabiam i stąd też na razie będę pisać posty. Jak tylko odzyskam aparat i lapka, wstawię obrazy lepszej jakości.

MINUSKUŁA KAROLIŃSKA 
Zwana też Karoliną. Powstała w czasach panowania Karola Wielkiego. Wybrałam ten alfabet, ponieważ jest dosyć podobny do uprzednio opisywanej przeze mnie uncjały. Litery są małe, okrągłe.  W ogóle to całkiem zgrabne pismo jest i wyraźne. 


Źródełko

LINIATURA 
Przy pierwszym alfabecie pisaliśmy w klatkach. Tym razem skorzystamy z liniatury, którą pokażę poniżej.


Dostosowałam mniej więcej liniaturę do alfabetu. Myślę, że na tej szerokości pisanie jest minuskułą karolińską jest najwygodniejsze. 
Zacznij od dobrania stalówki. Ja użyłam redisówki 2 mm, takiej jak przy uncjale. Weź kartkę w kratkę. Liniatura będzie miała wysokość 2,5 kratki (1,25 cm).

1. Poczynając od dołu, zrób 6 kwadracików jeden nad drugim jak na rysunku. 
2. Ołówkiem poprowadź dolną linię prostopadłą do słupka z kwadracików z punktu 1.
3. Licząc od dołu, między 4. a 5. kwadracikiem poprowadź kolejną linię
4. Na koniec narysuj linię zaraz nad 5 kwadracikiem (od góry), tak jak na rysunku.

Między liniami 2. i 3. będziemy pisać główne elementy literek. Tam litera będzie się zaczynać. Jak widzisz odległość między tymi kreskami powinna wynosić 1 i 3/4 kratki (4 kwadraciki). 

Liniatura narysowana? Ok. Teraz weźmy się za litery. Pogrupowałam je pod względem podobieństwa elementów. Dziś poznacie grupę I: A oraz X.
A! Nie zapomnij o rozgrzewce, którą znajdziesz w TYM poście. 


LITERA A
Pamiętasz pierwszy fragment litery A z uncjały? Taki skosik, z którym do czynienia mieliśmy przy rozgrzewce. Będzie to pierwszy element literki A , z tym, że ten skosik będzie szeroki na około 2,5 kratki. Teraz od 2/3 wysokości skosika poprowadź kreskę skośnie w dół. Nie odrywając ręki zawróć z powrotem do skosika, tworząc taki brzuszek litery A. LITERA X
Pierwszym elementem znowu będzie nasz skosik. Teraz spróbuj poprowadzić kreskę, która dla skosika będzie przekątną. Od góry poprowadź króciótki ogonek od lewej strony. Nie odrywaj ręki. Poprowadź kreskę skośnie w dół w lewo i zakończ zawijając ogonek w prawo jak na zdjęciu ponieżej 
Na dzisiaj wystarczy. Myślę, że w tym tygodniu wrzucę jeszcze 2 kolejne części tutorialu, choć przyznam, że wolniej mi idzie pisanie postów na komórce niż na lapku. PAMIĘTAJ BY KAŻDĄ LITERĘ PRZEPISAĆ PRZEZ CAŁĄ LINIĘ, A JEŚLI MASZ CZAS I CHĘCI TO NAWET PRZEZ CAŁĄ STRONĘ. TA METODA POZWOLI CI W MIARĘ OPANOWAĆ KAŻDĄ LITERKĘ Z OSOBNA.


ZAKOŃCZENIE PRACY 
Kiedy już skończysz wyczyść stalówkę. NIE RÓB TEGO NIGDY NAD UMYWALKĄ. Już raz tak straciłam jedną stalówkę. W celu jej wyczyszczenia należy wziąć chusteczkę higieniczną, lekko i zwilżyć ją śliną i w ten sposób wyjąć stalówkę z obsadki, a następnie dobrze wytrzeć i usuną resztki tuszu.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, piszcie śmiało c;


You Might Also Like

0 comentários

Flickr Images