KALIGRAFIA KROK PO KROKU: MINUSKUŁA KAROLIŃSKA II

14:41:00

Na początek chcę przeprosić za nieobecność. Trochę potrwało zanim zaniosłam lapka do naprawy. Na szczęście już do mnie wrócił, więc mogę kontynuować tutorial dotyczący minuskuły. Dzisiaj pokażę Wam litery C, T, O, G, Q oraz P. Zaczynamy!LITERA C

To jedna z najbardziej podstawowych liter. Na niej opierają się wszystkie te, które dzisiaj pokażę. Na początek rozrysuj sobie liniaturę, do której instrukcję znajdziesz w TYM poście. Masz to? Ta litera zawiera się w głównej lini liniatury ( na rysunku między elementami 2. i 3.). Od górnej linii poprowadź półkole w dół, w prawo. To jest pierwszy fragment. Następnie od górnego ogonka naszego półkola poprowadź coś w rodzaju daszka. Zauważ, że jest on mniej zaokrąglony niż ma to miejsce przy uncjale. Zwróć uwagę, że tym razem litera nie zawiera się w kwadracie 2 kratki x 2 kratki. Jak widzisz jest nieco drobniejsza.


LITERA T
Bardzo podobna do C. Tylko daszek jest inny. Zrób pierwszy fragment litery C. Teraz trzymając stalówkę pod kątem niemal 180 stopni poprowadź daszek nad pierwszym fragmentem od prawej do lewej. Zauważ, że daszek zaczyna się ogonkiem opadającym w dół, następnie idzie poziomo i kończy ogonkiem delikatnie zawiniętym nieco w górę. Jak widzisz daszek jest prowadzony na górnej linii.LITERA O
Znów zacznij od pierwszego fragmentu litery C. Teraz od górnego końca półkola poprowadź kolejne zaczynając w prawo, trochę w górę, a następnie w dół, w lewo, zamykając nasze O. Zauważ, że drugie półkole w pierwszej części wyjeżdża nieco poza linię górną.LITERA G
Tu może być trochę problemów. Przyznam, że ta litera sprawiła sporo kłopotów, ale opanowanie jej nie jest niemożliwe. Skup się teraz na przestrzeni między górnymi liniami. Tu zaczniesz pisać G. Przyjrzyj się rysunkowi. Ta przestrzeń ma około kratki. Od połowy wysokości tej kratki poprowadź malutkie półkole w dół w prawo. Uwaga! Nie prowadź półkola do końca tak jak miało to miejsce w przypadku litery C. Zwróć uwagę na zdjęcie. Półkole zaczyna się w połowie górnej liniatury i kończy na 2/3 wysokości dolnej. Jeśli przyjrzysz się jeszcze dokładniej, zobaczysz, że półkole ma w sumie kratkę wysokości. Zrobione? Teraz następna część.
Też jest nieco skomplikowana. Od górnej części naszego półkola poprowadź kolejne półkole, ale nie łącz z dolnym końcem pierwszego półkola. Spójrz na zdjęcie. Półkole zostaje przedłużone cienką kreską, która mija dolny koniec pierwszego półkola. Kreska biegnie skośnie w lewo, w dół. Jak widzisz biegnie mniej więcej do 1/3 wysokości dolnej liniatury. Nie odrywając pióra skręć teraz nieco w prawo, a następnie w dół w lewo tworząc coś na podobieństwo kolejnego półkola. Zakończ je w odległości około kratki od najniższej linii liniatury. Ok. Teraz będzie już tylko prościej.
Rozpocznij kolejne półkole bardzo podobne do pierwszego fragmentu litery C. Zacznij zaraz nad najniższą linią naszej liniatury. Zrób półkole tak by łączyło się z poprzednim fragmentem, tak jak na zdjęciu. Zwróć uwagę, że górny ogonek ostatniego półkola nie łączy się z górnym ogonkiem tego poprzedniego. Między nimi jest malutka cieśnina. Łapiesz? Teraz czas na ostatni fragment. Zwróć uwagę, że powstały Ci 2 niedomknięte okręgi : mniejszy i większy. Skup się teraz na tym mniejszym. Na górze tego okręgu, od jego prawej części, poprowadź ogonek w prawo, kończąc go delikatnym zawinięciem w górę. Gotowe.LITERA Q
Zacznij od napisania litery C. Teraz od końca naszego daszku zrób skośną kreskę i nie odrywając stalówki poprowadź pionową kreskę kończąc ją lekko zaokrąglonym zawijasem, tak jak poniżej.


LITERA P
Pierwszy element pokażę na pierwszym elemencie litery H. Różni się on jedynie wysokością i położeniem na liniaturze. Bardziej chodzi o sposób w jaki należy go wykonać. Nie skupiaj się teraz na położeniu tego elementu. Zwróć uwagę górną część kreski. Najpierw zrób skosik, a następnie, lekko zawijając w prawo, poprowadź kreskę w dół. Od górnej części naszego skosika poprowadź kreseczkę w dół, której przedłużeniem będzie pierwsza krecha. Skosik został tak jakby zamknięty. Może się zdarzyć, że w środku zostanie biała kropka - brak wypełnienia. Możesz ją wypełnić naciskając delikatnie stalówką.


Oki. Mamy pierwszy fragment. Pamiętaj, że masz do czynienia z literą P, więc ten pierwszy fragment zacznij lekko nad górną linią dolnej liniatury i zakończ w odległości około kratki pod całą liniaturą, tak jak na zdjęciu. Zrobione? Teraz mniej więcej od wysokości zakończenia skosika, poprowadź od kreski poprowadź półkole (takie jak przy zamykaniu litery O). Następnie od zakończenia półkola na dola poprowadź w lewo, w górę zaokrągloną kreskę aż do głównej pionowej krechy. Te półkola tworzą takie C w odbiciu lustrzanym.
PAMIĘTAJ BY KAŻDĄ LITERĘ PRZEPISAĆ PRZEZ CAŁĄ LINIĘ, A JEŚLI MASZ CZAS I CHĘCI TO NAWET PRZEZ CAŁĄ STRONĘ. TA METODA POZWOLI CI W MIARĘ OPANOWAĆ KAŻDĄ LITERKĘ Z OSOBNA.
ZAKOŃCZENIE PRACY 
Kiedy już skończysz wyczyść stalówkę. NIE RÓB TEGO NIGDY NAD UMYWALKĄ. Już raz tak straciłam jedną stalówkę. W celu jej wyczyszczenia należy wziąć chusteczkę higieniczną, lekko i zwilżyć ją śliną i w ten sposób wyjąć stalówkę z obsadki, a następnie dobrze wytrzeć i usuną resztki tuszu.Na dzisiaj zdecydowanie wystarczy. Mam nadzieję, że G, ani żadna inna litera nie sprawią Wam większych kłopotów. W razie jakichkolwiek pytań piszcie śmiało! :) Dajcie też znać o postępach w nauce Minuskuły.
Przy okazji życzę Wam radosnych, pogodnych Świąt, smacznego jajka i bogatego zająca :)
Trzymajcie się!

You Might Also Like

1 comentários

Flickr Images