KALIGRAFIA KROK PO KROKU: MINUSKUŁA KAROLIŃSKA CZ. III

08:08:00

Hey Wam! Dzisiaj kolejna dawka tutorialu dotyczącego minuskuły karolińskiej. W tej części pokażę Wam jak napisać litery: B, L, K, D. 


LITERA L
Pamiętasz literę P z poprzedniej części? Jej pierwszy fragment pokazałam na literze H. Zacznij na tej samej wysokości czyli skosik kawałek nad najwyższą linią. Dalej prowadzenie kreski jest takie samo, ale koniec jest inny. Gdy już kreska dojedzie do dolnej lini nie kończ jej, ale zawiń lekkim ogonkiem tak jak na zdjęciu niżej. 
LITERA B
Jeśli ogarniasz już L, czas na B. Zacznij od napisania litery L. Następnie na wysokości mniej więcej drugiej linii zacznij prowadzić półkole w dół, które połączy się z ogonkiem pierwszego fragmentu litery. W ten sposób uzyskasz "brzuszek".

LITERA D
Pierwszym fragmentem tej litery jest litera C, na której opiera się sporo liter jeśli chodzi o ten alfabet. Drugi fragment składa się z litery L. Musi ona przylegać do C, tak by je zamykała.

LITERA K

Ok. Tym razem zacznij literę od pierwszego fragmentu litery H, czyli L bez ogonka. Masz? Teraz na wysokości niecałej kratki zacznij prowadzić kreseczkę na skos - w górę i w prawo. Następnie gdy już styknie się z drugą linią, zakręć i prowadź w dół w lewo tak by połączyć ją z miejscem, w którym się zaczęła. Wyszedł taki podłużny brzuszek. Teraz od tego właśnie brzuszka, a konkretnie jego dolnej części, poprowadź grubą, nieco falowaną kreskę. Przypomina ona trochę pierwszy fragment litery A, ale jest mniejsza i bardziej falowana. Zakończ ją lekkim ogonkiem.


PAMIĘTAJ BY KAŻDĄ LITERĘ PRZEPISAĆ PRZEZ CAŁĄ LINIĘ, A JEŚLI MASZ CZAS I CHĘCI TO NAWET PRZEZ CAŁĄ STRONĘ. TA METODA POZWOLI CI W MIARĘ OPANOWAĆ KAŻDĄ LITERKĘ Z OSOBNA.
ZAKOŃCZENIE PRACY 
Kiedy już skończysz wyczyść stalówkę. NIE RÓB TEGO NIGDY NAD UMYWALKĄ. Już raz tak straciłam jedną stalówkę. W celu jej wyczyszczenia należy wziąć chusteczkę higieniczną, lekko i zwilżyć ją śliną i w ten sposób wyjąć stalówkę z obsadki, a następnie dobrze wytrzeć i usuną resztki tuszu.

Dobra. Na dzisiaj tyle. Zostały jeszcze chyba 3 części, więc będzie co robić. Jeśli ćwiczycie regularnie dajcie znać o postępach, możecie też wysyłać zdjęcia z Waszymi pracami na maila, który znajduje się TUTAJ ;).

You Might Also Like

0 comentários

Flickr Images